Škola v přírodě - Janov

     Děti ze ZŠ Ivančice-Němčice jako každoročně vyjely koncem května na týdenní školu v přírodě tentokrát do pohraniční oblasti u Starého Hobzí.

Po příjezdu do malé vesničky se ubytovaly do svých pokojů v areálu rekreačního střediska Janov, kde prožily 5 báječných dnů. Hned v pondělí se všichni vydali na menší prohlídku okolí. Nacházeli se totiž v oblasti přírodní rezervace Mutenské obory a zároveň i v okolí řeky Moravské Dyje, jejíž niva je přírodní památkou. A co to pro naše školáky znamenalo? Museli dodržovat základní pravidla slušného chování v přírodních rezervacích. Ta dětem připomněl i na odpolední přednášce místní pan hajný a předvedl i různé zvuky vábniček, zvuky zvířat a ukázal i svoji brokovnici.

Během pobytu děti hrály velké množství dobrodružných her, ve kterých proti sobě bojovala družstva, která nesla jména chráněných živočichů – Vydry, Raci, Roháči, Orli a Mloci. Oblíbené hry, jako jsou Osadníci, Zlatokopové, Pašeráci, Boj o území, Hádej, kdo jsem nebo Stonožka, si všichni řádně užili.

Ve středu celá škola vyjela na výlet do Telče a na Landštejn. Ve městě si děti prohlédly historické náměstí. Poté následovala prohlídka zámku Telč, kde zaujal zejména Rytířský sál nebo Africký sál, v němž návštěvníci obdivovali sbírku exotických trofejí z Afriky. Na zřícenině hradu Landštejna se děti kochaly zejména krásným rozhledem po okolí z románské věže.

Počasí celý týden přálo, tak nechybělo ani hraní míčových her, jako je oblíbená vybíjená nebo fotbal. Škola v přírodě byl zakončena hledáním pokladu, táborákem s opékáním špekáčků a stezkou odvahy. V pátek večer byla vyhodnocena celotáborová hra, rozdány diplomy, sluníčka čistoty za úklid pokojů a drobné sladkosti.

V sobotu ráno všichni spokojeni odjížděli zpět do Ivančic. Pro některé děti to byla poslední škola v přírodě, protože přestupují na vyšší stupeň, ale ostatní už se teď těší na příští rok, protože se pojede zase, tentokrát ale na Vysočinu.


Škola v přírodě - Janov