Projekt mimo školu - chov a využití pštrosa

Žáci 1. a 2. B třídy navštívili 30. září pštrosí farmu. Pštrosí farma v Doubravicích se nachází na okraji Moravského krasu. V rámci exkurze a komentované prohlídce odborníkem, která probíhala přímo v pštrosím výběhu, žáci získali podrobné informací o životě a chovu pštrosa afrického, jeho šlechtěním, zpracováním pštrosího masa a pštrosích produktů.

Pštrosi jsou největšími žijícími ptáky na světě. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 90 až 130 kilogramy. V ohrožení života dokáží na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až sedmdesát kilometrů v hodině. Denně spolykají několik hrstí kamínků a písku. Vypijí velké množství vody, ale koupel mají rádi prachovou. Jsou známí i svou popudlivou povahou. Mláďatům trvá někdy i dva dny než se proklovou ze skořápky.
Pštros se v zajetí může dožít i sedmdesáti let. Zajímavé je i to, že latinské jméno Struthio camelus pochází z řeckých výrazů pro vrabce a velblouda.

Vyprávění bylo velmi zajímavé a děti pozorně poslouchaly a odpovídaly na otázky.

Na závěr prohlídky si žáci mohli pohladit teprve několikadenní mládě pštrosa.

Kromě afrických pštrosů modrookých a uměle vyšlechtěných černookých jsme se šli podívat na nandu a emu hnědého.

Žáci si potěžkali pštrosí vejce a osahali pštrosí pera, která si jako suvenýr odnesli domů.

V pštrosí prodejně jsme viděli suvenýry z pštrosích per nebo vajíček, které si mohli žáci koupit. Vedle suvenýrů prodejna nabízí veškeré výrobky z pštrosího masa, vajec, kůže i peří.

V družině si vyzkoušeli, jak náročné je provrtat pštrosí vajíčko. Nakreslili jsme obrázky z pštrosí farmy a vyrobili pštrosí pexeso.

Žáci odjížděli plni zážitků a nových vědomostí. Moc se nám tam líbilo a mnozí z nich se na farmu vypraví, tentokrát se svými rodiči.


Chov a využití pštrosa