Archeoskanzen Modrá u Velehradu

Ve čtvrtek 18. 6. jeli žáci 1. A, 1. B a 2. A na exkurzi do Archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Prohlédli si jednotlivé celky areálu, například opevnění, nacházející se při vstupu, které přechází v ohradu, hospodářské budovy a dobovou pekárnu. Nejzajímavější pro děti byla budova školy, kde si mohly na konkrétních exponátech uvědomit rozdíl mezi školou dnešní a tehdejší. Prohlédly si příklady písma hlaholice a voskové tabulky, které sloužily k psaní místo papíru, dřevěné lavice a obytné místnosti sloužící k přespávání žáků.

Velký zážitkem pro děti byla botanická a sladkovodní expozice Živá voda. Seznámily se s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy a rostlinami řeky Moravy. Ve dvou podzemních patrech nahlédly do světa pod vodní hladinou. Nadšené byly v podvodním tunelu, kde kolem nás plavaly obrovské ryby.  Například vyza velká - největší sladkovodní ryba světa.

I přes nepřízeň počasí se exkurze vydařila. Žáci odjížděli plni zážitků a nových vědomostí. Mnozí z nich se do archeoskanzenu vypraví o prázdninách znovu se svými rodiči.


Archeoskanzen Modrá